ŚWIĘTO STRACHA POLNEGO

2018-05-28

Oryginalnie wykonane strachy polne w triumfalnym korowodzie przeszły w sobotę 26 maja ulicami Rudzicy rozpoczynając tradycyjny Dzień Stracha Polnego.

Jak co roku na to święto ludzkiej wyobraźni i zręcznych rąk dziesiątki osób przyniosły strachy polne – własnoręcznie wykonane z różnych materiałów, wypchane workami siana, ze starych ubrań, butelek, surowców wtórnych. I tak w sobotę przeszły przez Rudzicę w towarzystwie wozu strażackiego, muzyki orkiestry dętej i szczudlarzy, rozpoczynając Dzień Stracha Polnego. Barwny korowód zatrzymał się przed Galerią Autorską „Pod Strachem Polnym” Floriana Kohuta, artysty malarza, twórcy święta. Następnie uczestnicy ruszyli do amfiteatru, gdzie przywitał ich wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna. Podziękował Florianowi Kohutowi, że dzieli się swoim talentem artystycznym i tą twórczą pasją zaraża wiele kolejnych osób. – Ta pasja tworzenia sprawia nam wszystkim wielką radość, nas samych zachęcając do twórczego wyrażania się w różnych obszarach – mówił wójt. Następnie grupa rekonstrukcji historycznej Chorągiew Żywiecka odpaliła „pistolety” na znak rozpoczęcia imprezy.

Wśród licznych atrakcji można było zobaczyć Floriana Kohuta przy sztalugach, malującego obraz stracha polnego w towarzystwie tria „Folk Fiesta”. Jak co roku odbył się też finał konkursu „Najciekawsze Strachy Polne”, w którym uczestnicy demonstrują swoje własnoręcznie wykonane dzieła.

Dla uczestników organizatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy przygotowali także występy artystyczne, m.in. grup tanecznych, pokaz walk rycerskich grupy „Chorągiew Żywiecka”, oraz fireshow w wykonaniu grupy „Zapaleńcy”. Święto zakończył koncert zespołu „Bas Tajpan & Bob One” oraz impreza taneczna z zespołem „Impressed”.

 

Zobacz też:

JESZCZE WIĘCEJ KOMPUTERÓW

Łącznie 85 komputerów przekazał wójt Janusz Pierzyna szkołom z gminy Jasienica do zdalnego nauczania uczniów.

MASECZKA OCHRONNA NADAL OBOWIĄZKOWA

Urząd Gminy Jasienica przypomina, że nadal obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w zamkniętych pomieszczeniach.

PRZYŁBICE OCHRONNE DLA URZĘDU GMINY JASIENICA

Sześćset kompletów przyłbic ochronnych przekazała firma Valeo dla Urzędu Gminy w Jasienicy.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna