ŚWIĘTO STRACHA POLNEGO

2019-06-04

Polne, wielokolorowe konstrukcje, jak co roku pojawiły się w sobotę 1 czerwca w Rudzicy podczas Dnia Stracha Polnego.

Dzień Stracha Polnego rozpoczęła zbiórka polnych strachów przed autorską galerią „Pod Strachem Polnym” Floriana Kohuta, współorganizatora święta. Po krótkim postoju przed galerią barwny korowód wyruszył w kierunku amfiteatru w Rudzicy. Korowód strachów poprowadził wóz strażacki, orkiestra dęta z Jasienicy, szczudlarze i drużyny wojów z zespołu rekonstrukcyjnego.

Uczestników przywitał wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, który podkreślił, że polne strachy stały się stałym elementem krajobrazu Rudzicy i całej gminy Jasienica, nie tylko tego polnego, ale i artystycznego, dzięki zaangażowaniu Floriana Kohuta. – Nasz artysta przeniósł to piękno na płótno, dzisiaj jego prace możemy oglądać na różnych wernisażach, wystawach i spotkaniach, które towarzyszą plenerom malarskim, przyciągają wzrok i nasze serca do sztuki. Cieszymy się, że mamy takich artystów, rozsławiacie swoim talentem gminę Jasienica – mówił wójt Janusz Pierzyna, dziękując pomysłodawcy Florianowi Kohutowi oraz pozostałym organizatorom imprezy.

W trakcie imprezy można było zobaczyć Floriana Kohuta malującego „na żywo” obraz „Pastelą z zeszytu plenerowego”, któremu towarzyszyła muzyka kapeli Dudoski. Jak co roku odbył się też finał konkursu „Najciekawsze Strachy Polne”, w którym uczestnicy zademonstrowali własnoręcznie wykonane strachy.

Dla uczestników organizatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy przygotowali występy artystyczne, m.in. grup tanecznych, pokazy walk w wykonaniu Bielska Drużyna Najemna „Svantevit”, fire show w wykonaniu grupy Inferis Teatr Ognia. Muzyczną gwiazdą była kapela „Psio Crew”, a po niej odbyła się zabawa taneczna zespołem Impressed.
Imprezę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy i Galeria autorska Floriana Kohuta „Pod strachem polnym” z Rudzicy, przy współpracy z Radą Sołecką, OSP i KGW z Rudzicy i Landeka. Na wydarzeniu obecni byli poseł Mirosław Suchoń, przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski, przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica, Juliusz Wątroba, miejscowy poeta, oraz przyjaciele i znajomi.

Zobacz też:

JESZCZE WIĘCEJ KOMPUTERÓW

Łącznie 85 komputerów przekazał wójt Janusz Pierzyna szkołom z gminy Jasienica do zdalnego nauczania uczniów.

MASECZKA OCHRONNA NADAL OBOWIĄZKOWA

Urząd Gminy Jasienica przypomina, że nadal obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w zamkniętych pomieszczeniach.

PRZYŁBICE OCHRONNE DLA URZĘDU GMINY JASIENICA

Sześćset kompletów przyłbic ochronnych przekazała firma Valeo dla Urzędu Gminy w Jasienicy.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna