POWIATOWE ZMAGANIA STRAŻAKÓW OSP W RUDZICY

2019-10-07

Trzecie miejsce zdobyła męska drużyna OSP Łazy podczas powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych, jakie zostały rozegrane w sobotę 5 października w Rudzicy.

Na prośbę komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej wójt jako członek Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej podjął się organizacji zawodów. Dlatego w sobotę na boisku w Rudzicy w turnieju tej rangi stanęły do zawodów najlepsze drużyny z gmin powiatu bielskiego ziemskiego i miasta Bielsko-Biała.

Rywalizacja została przeprowadzona w grupach drużyn męskich i kobiecych. Zawody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Jasienica, podczas którego na maszcie została zawieszona flaga Polski. Wszystkich przywitał bryg. Zbigniew Mizera, komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej.

Poszczególne gminy z powiatu ziemskiego w grupie mężczyzn były reprezentowane przez jednostki OSP z Rybarzowic, Zabrzegu, Kobiernic, Czańca, Wilkowic, Bestwinki, Bronowa, Starej Wsi, Rudzicy, Hecznarowic, Łazów, Kaniowa, Jaworza, Bystrej, zaś z Bielska-Białej – z Komorowic Krakowskich, Straconki, Komorowic Śląskich i Kamienicy. Klasyfikacja zawodów była oddzielna dla drużyn z powiatu ziemskiego i oddzielna dla miasta Bielsko-Biała. W grupie kobiet wystąpiły zespoły tylko z powiatu grodzkiego z Hecznarowic, Czańca, Bestwinki, Bystrej, Starej Wsi, Łazów, Pisarzowic, Międzyrzecza Dolnego i Wilkowic. Gminę Jasienica reprezentowały OSP Łazy i OSP Rudzica w grupie męskiej oraz OSP Łazy i OSP Międzyrzecze Dolne w grupie kobiecej. Przypomnijmy, że to właśnie te drużyny zdobyły najwyższe noty w zmaganiach gminnych.

Zawody przeprowadzone były w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza oraz ćwiczenia bojowe. Te drugie polegały na zbudowaniu linii ssawnej i zanurzeniu jej w zbiorniku z wodą, zbudowaniu linii głównej do rozdzielacza, składającej się z dwóch odcinków węża i dwóch linii gaśniczych złożonych z kolei z dwóch węży zakończonych prądownicą. Zadaniem pierwszej roty było złamanie tarczy, zadaniem drugiej – przewrócenie czterech pachołków.

Sztafeta z kolei polegała na przebiegnięciu siedmiu odcinków po 50 metrów. Na pierwszym odcinku należało podłączyć wąż do rozdzielacza, na drugim pokonać płotek o wysokości 0,7 m, na trzecim – rów o szerokości 2 metrów, na czwartym wykonać slalom między trzema tyczkami, na piątym pokonać równoważnię. Na szóstym mężczyźni pokonywali ścianę o wysokości 1,5 metra, zaś kobiety płotek o wysokości 0,7 m, na siódmym odcinku należało podłączyć wąż do rozdzielacza i prądownicy i z podłączoną prądownicą przekroczyć linię mety.

Po zaciętej rywalizacji najwyższe trofea powędrowały do drużyn kobiecych z Hecznarowic, Wilkowic i Bestwinki. W grupie mężczyzn z powiatu bielskiego zwyciężyła jednostka OSP Hecznarowice, przed OSP Wilkowice, zaś trzecie miejsca zdobyła OSP Łazy. Klasyfikacja dla grupy mężczyzn z miasta Bielsko-Biała: OSP Komorowice Śląskie, OSP Kamienica, OSP Straconka, OSP Komorowice Krakowskie.

Najlepszy czas ćwiczenia bojowego uzyskała drużyna z Hecznarowic. Puchar Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej za najlepszy czas sztafety i ćwiczenia bojowego w grupie mężczyzn i kobiet również zdobyły drużyny z OSP Hecznarowice. Zwycięskie drużyny zostały zakwalifikowane na zawody OSP szczebla wojewódzkiego.

Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna jako gospodarz podsumował zawody. Podziękował za udział i pogratulował zwycięzcom. – Cieszy nas, że jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych naszego regionu wykazują się tak wysoką sprawnością. Każdy dzień przynosi bowiem nowe zdarzenia i trzeba być przygotowanym – sprawnym, gotowym do działań bojowych i do niesienia pomocy – mówił Janusz Pierzyna. Audio dostępne tutaj .

Zobacz też:

ZAJĘCIA WAKACYJNE W BIERACH

Propozycje filii Gminnego Ośrodka Kultury w Bierach na spędzenie wakacji.

WAKACJE W MIĘDZYRZECZU

Filia Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzeczu Górnym zaprasza na zajęcia wakacyjne.

ABSOLUTORIUM I WOTUM ZAUFANIA DLA WÓJTA

Na sesji w czwartek 25 czerwca radni jednogłośnie udzielili wójtowi Januszowi Pierzynie wotum zaufania i absolutorium za 2019 r.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna