BENEFIS KRZYSZTOFA CZADERA

2019-10-29

Rzeźbiarz, plastyk, animator kultury, miłośnik przyrody, a wreszcie człowiek, który zaraża radością. Krzysztof Czader obchodzi swój benefis pracy twórczej, a jednocześnie kilka innych ważnych jubileuszy.

W piątek 25 października w Chacie Międzyrzecze świętowano benefis Krzysztofa Czadera 50-lecia pracy twórczej, a jednocześnie jubileusz 65-lecia jego urodzin oraz 12 lat piastowania stanowiska kierownika filii GOK w Międzyrzeczu Górnym. Spotkanie z udziałem licznie przybyłych gości poprowadził satyryk Piotr Skucha. W programie imprezy oprócz wielu niespodzianek, specjalnych prezentów oraz zabawnych anegdot z życia prywatnego jubilata nie zabrakło również muzyki. Wystąpił duet w składzie Iwona Loranc (wokal) i Tomasz Pala (piano), który wykonał ulubione piosenki bohatera wieczoru. Gratulacje złożył artyście wójt Janusz Pierzyna, a pean na cześć Krzysztofa Czadera wygłosił nie kto inny, jak poeta Juliusz Wątroba.

Wieczór zwieńczył wjazd tortu, gromkie „100 lat” w wykonaniu Regionalnego Zespołu „Dudoski” oraz składanie mnóstwa życzeń. Oczywiście spotkaniu towarzyszyła wystawa prac Krzysztofa Czadera. Można ją oglądać w filii GOK w Międzyrzeczu Górnym do końca listopada.

Krzysztof Czader ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Bielsku-Białej na kierunku grafika. Jest mieszkańcem Jaworza, jednak zawodowo i artystycznie już przed wielu laty silnie związał się z gminą Jasienica, przede wszystkim Międzyrzeczem Górnym, gdzie kieruje filią Gminnego Ośrodka Kultury „Chata Międzyrzecze”. Jest także członkiem Grupy Twórczej „Barwa” przy GOK w Jasienicy.

Cały Śląsk Cieszyński stanowi inspirację dla jego oryginalnej, niepowtarzalnej i wszechstronnej twórczości plastycznej: rzeźbi, maluje, rysuje, a także interesuje się botaniką, szczególnie życiem motyli i chrząszczy.

Najbliższa jest mu rzeźba, swoje prace wykonuje zarówno w drewnie, jak i w kamieniu. Tematykę obiera różnorodną, często są to np. rzeźby Jezusa Frasobliwego, Matki Boskiej, aniołów, świątków, ale także ogromne ilości ptaków. Twórca brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu konkursów organizowanych na szczeblu regionalnym, jak i ogólnopolskim.

W 2001 r. artysta został uhonorowany Laurem Srebrnej Cieszynianki. W styczniu 2018 r. Ewa i Krzysztof Czaderowie otrzymali wyróżnienie w dziedzinie ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego za działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego powiatu bielskiego. Twórczość Krzysztofa i Ewy Czadrów oraz ich zbiory zostały udokumentowane przez telewizję TVP1 i TVP3 i przedstawione w programach telewizyjnych „Wpisani w krajobraz” oraz „Pozytywka”.

Zdjęcia z wydarzenia tutaj .

Źródło: www.facebook.com/gminnyosrodekkultury.jasienica


Zobacz też:

WAKACJE W MIĘDZYRZECZU

Filia Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzeczu Górnym zaprasza na zajęcia wakacyjne.

ABSOLUTORIUM I WOTUM ZAUFANIA DLA WÓJTA

Na sesji w czwartek 25 czerwca radni jednogłośnie udzielili wójtowi Januszowi Pierzynie wotum zaufania i absolutorium za 2019 r.

HOT16CHALLENGE2 Z MAZAŃCOWIC

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach przyłączyli się do akcji Hot16Challenge2.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna