OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

2019-11-12

W obchodach Święta Niepodległości w Grodźcu mieszkańcy gminy Jasienica oddali hołd poległym za wolność Polski, a także wspólnie wspominali wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania Niepodległości.

W tym roku gminne obchody Święta Niepodległości zorganizowano w Grodźcu. Po mszy świętej dziękczynnej uczestnicy na czele z orkiestrą strażacką z Mazańcowic, pocztami sztandarowymi gminnych jednostek OSP, szkół i organizacji społecznych przemaszerowali na cmentarz. Tu pod Pomnikiem Poległych w pierwszych dniach września 1939 roku oddali cześć obrońcom ojczyzny. Biało-czerwone wiązanki kwiatów złożyli m.in. wójt Janusz Pierzyna, przewodniczący Rady Gminy Czesław Machalica, wiceminister Stanisław Szwed, poseł Mirosław Suchoń, przedstawiciele szkół, organizacji społecznych, Klub Honorowych Dawców Krwi.

Główna część uroczystości odbyła się w nowej strażnicy OSP. Wójt Janusz Pierzyna przypomniał o patriotycznych postawach naszych przodków, które doprowadziły od odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz przyłączeniu Śląska Cieszyńskiego do Macierzy. Przemówienie dostępne tutaj .

Uroczystościom towarzyszył występ artystyczny Zespołu Wokalnego „BB Singers” pt. „Ułani, Ułani”. Do artystów szybko przyłączyli się uczestnicy, wspólnie śpiewając legionowe i patriotyczne pieśni.

Tradycyjnie przed głównymi uroczystościami wójt Janusz Pierzyna i przewodniczący Rady Gminy Czesław Machalica złożyli wiązankę kwiatów pod tablicami w Jasienicy, upamiętniającymi mieszkańców gminy poległych w czasie obu wojen światowych.

Zobacz też:

POMOC WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Wojska Obrony Terytorialnej z 133 Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna po raz kolejny pomogły w dostarczeniu żywności do potrzebujący z gminy Jasieni

INFORMACJA DLA PACJENTÓW

Od poniedziałku 1 czerwca ponownie rusza Laboratorium Analityczne oraz Pracownia RTG. SG ZOZ przypomina o konieczności uprzedniej rejestracji ...

KOMPUTERY DO ZDALNEGO NAUCZANIA

Do uczniów z gminy Jasienica, którzy mają kłopoty w skompletowaniu sprzętu potrzebnego do zdalnego nauczania, w najbliższych dniach trafi ...

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna