POSIADY GWAROWE

2019-11-26

Przed tygodniem we wtorek 19 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy po raz kolejny zorganizowano „Posiady gwarowe”.

Uczestnicy spotkania zaprezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się gwarą Śląska Cieszyńskiego nie tylko wypowiadając  przygotowane kwestie, ale również śpiewając. – Dziękuję, że umożliwiacie ocalenie od zapomnienia śląskiej gwary. Cieszę się, że tak się angażujecie w przygotowania do tego wydarzenia. Dzięki temu nasza tradycja jest przekazywana młodzieży – mówił wójt Janusz Pierzyna do uczestników i publiczności.

Młodzi gawędziarze wygłaszali monologi i odgrywali scenki w mniejszych lub większych grupach aktorskich. W spotkaniu udział wzięło 21 wykonawców i zespołów ze szkół podstawowych z terenu gminy Jasienica oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pierśca. Piękno gwary śpiewanej zaprezentowały też trzy zespoły: regionalny zespół „Szwarne Dziecka”, zespół wokalno-instrumentalny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Jasienicy oraz Zespół Regionalny „Jasieniczanka”. Każdy z występujących otrzymał dyplom uznania oraz drobne upominki.

Organizatorami było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica oraz nauczyciele szkoły w Jasiency. Spotkanie prowadził Józef Niesyt, znawca śląskiej gwary i tradycji, członek zespołu „Jasieniczanka”, znany z felietonów pisanych gwarą pod pseudonimem „Josiyniczanin”. Podczas przerwy panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły uczestników spotkania oraz gości na „swaczynę”, czyli przekąskę.

 

Zobacz też:

JESZCZE WIĘCEJ KOMPUTERÓW

Łącznie 85 komputerów przekazał wójt Janusz Pierzyna szkołom z gminy Jasienica do zdalnego nauczania uczniów.

MASECZKA OCHRONNA NADAL OBOWIĄZKOWA

Urząd Gminy Jasienica przypomina, że nadal obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w zamkniętych pomieszczeniach.

PRZYŁBICE OCHRONNE DLA URZĘDU GMINY JASIENICA

Sześćset kompletów przyłbic ochronnych przekazała firma Valeo dla Urzędu Gminy w Jasienicy.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna