WENDELINARIA 2019

2019-11-28

Tegoroczna IV edycja Wendelinariów odbyła się w piątek 22 listopada pod hasłem „Mosty, nie mury – w stronę kultury spotkania”.

Wendelinaria przyciągnęły do Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy naukowców i słuchaczy reprezentujących różne ośrodki i dyscypliny naukowe. Gościem specjalnym była w tym roku legenda „Solidarności” Grażyna Staniszewska, która na przykładzie własnych doświadczeń opowiadała o porozumieniu mimo różnic. Szeroki zakres tematyczny i wysoki poziom referatów sprzyjał ożywionym dyskusjom.

Wydarzeniem towarzyszącym Wendelinariom w tym roku stało się spotkanie z pisarzem Marcinem Wilkiem, autorem głośnej książki „Pokój z widokiem. Lato 1939” (WAB, 2019). Jest ona fantastycznym reportażem z Polski tuż przed wybuchem II wojny światowej. Jeden z rozdziałów poświęcony został Rudzicy, a jego bohaterką jest Aniela Gawlas, relacjonująca życie na wsi latem 1939 roku, która również wzięła udział w spotkaniu. Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców Rudzicy i stało się okazją zarówno do wspomnień, jak i szerszej refleksji nad historią miejscowości.

Odbywające się od kilku lat w Rudzicy seminarium naukowe zyskuje z każdym rokiem na popularności, czego dowodzi również liczba zgłoszonych wystąpień w tegorocznej edycji. Wendelinaria są wydarzeniem, które buduje pozytywne skojarzenia z miejscowością i regionem oraz sprzyja jego rozpoznawalności. Organizatorem, jak co roku, było Towarzystwo Miłośników Rudzicy, zaś patronat merytoryczny nad nim objęło Polskiego Towarzystwo Socjologiczne oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z kolei dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Jasienicy możliwe było wydanie publikacji dokumentującej wystąpienia z poprzedniego roku.

 

Zdjęcia: Katarzyna Zolich, Rafał Cekiera, Damian Świńczyk

Zobacz też:

JESZCZE WIĘCEJ KOMPUTERÓW

Łącznie 85 komputerów przekazał wójt Janusz Pierzyna szkołom z gminy Jasienica do zdalnego nauczania uczniów.

MASECZKA OCHRONNA NADAL OBOWIĄZKOWA

Urząd Gminy Jasienica przypomina, że nadal obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w zamkniętych pomieszczeniach.

PRZYŁBICE OCHRONNE DLA URZĘDU GMINY JASIENICA

Sześćset kompletów przyłbic ochronnych przekazała firma Valeo dla Urzędu Gminy w Jasienicy.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna