KOLĘDOWANIA NADSZEDŁ CZAS

2019-12-09

Wśród pachnącej lasem choinki, pieczonych potraw, ciast i pierników, z towarzyszeniem pięknych kolęd wykonanych na żywo uczestnicy VI Josiynickiej Wilii wprowadzali się w świąteczny nastrój.

Na długo przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy w niedzielę 8 grudnia sala widowiskowa Drzewiarza zapełniła się gośćmi. Przywitał ich Janusz Pierzyna, przypominając o śląskocieszyńskich tradycjach związanych z tym okresem roku i życząc wszystkim dobrej zabawy. Przemówienie dostępne  tutaj .

Jak co roku, swoje panie z Kół Gospodyń Wiejskich z wszystkich sołectw gminy Jasienica oraz gościnnie z zaprzyjaźnionych Gutów hojnie stoły zastawiły. W tym roku zwłaszcza dużym powodzeniem cieszyły się domowe nalewki, których wiele rodzajów stanęło na białych obrusach wśród innych potraw i bożonarodzeniowych dekoracji.

W magiczny klimat uczestników Wilii wprowadził występ obrzędowo-kolędniczy Zespołu Kolędowego Urzędu Gminy w Jasienicy z jego szefem, wójtem Januszem Pierzyną, a także „Kolyndnicy” z niezrównanym gawędziarzem Józefem Niesytem na czele. Podobnie, jak w latach poprzednich zaproszono gości z partnerskiego Petřvaldu z Czech, skąd Zespół Śpiewaczy z asystą muzykantów zaśpiewał pieśni swojego regionu. Na scenie pojawiła się następnie Kapela Góralska „Śtyry”, Zespół Regionalny „Bierowianie” oraz Orkiestra Dęta z Jasienicy.

Wielkim powodzeniem jak zwykle cieszyły się wyroby na jarmarku bożonarodzeniowym. Wśród ozdób królowały ręcznie wykonane stroiki i choinki, wyszywane maskotki, serwetki, wyroby dekoracyjne i biżuterie. Odbyły się także warsztaty dla dzieci i dorosłych, gdzie przygotowywano ozdoby choinkowe i kartki świąteczne.

Głównym punktem programu Josiynickiej Wilii był konkurs kulinarny sołeckich KGW „Stół świąteczny na Śląsku Cieszyńskim” oraz czekająca na każdego masa przeróżnych smakołyków. Kulinarne jury w składzie: Magdalena Pierzyna, Władysława Gańczarczyk, Jacek Czader, Jan Kaleta i Jiří Lukša po obejrzeniu stoisk oraz degustacji wigilijnych przysmaków postanowiło jednogłośnie przyznać za tradycyjne potrawy świąteczne nagrody: PZKO w Gutach za necówkę i salceson z domowym chlebem, KGW Bielowicko za domowe wędliny wędzone tradycyjnie, KGW Biery za zupę borowikową z grzankami, KGW Grodziec za schab o dwóch smakach, KGW Iłownica za wędzonkę w kapuście, KGW Jasienica za drobne ciasteczka, KGW Landek za kompot z suszu, KGW Łazy za sałatkę warzywno-owocową, KGW Mazańcowice za „kukiełki”, KGW Międzyrzecze Dolne za sałatkę „Leśna Polana” i nalewkę świerkową, KGW Międzyrzecze Górne za gęsinę z jabłkami, KGW Roztropice za faworki rybne z chrzanem, KGW Rudzica za sałatkę śledziową, KGW Świętoszówka za piernik świąteczny, KGW Wieszczęta za barszcz z pasztecikami.

Nagrodę specjalną za tradycyjny wigilijny wystrój stołu świątecznego przyznano KGW Jasienica.

 

Zobacz też:

WAKACJE W MIĘDZYRZECZU

Filia Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzeczu Górnym zaprasza na zajęcia wakacyjne.

ABSOLUTORIUM I WOTUM ZAUFANIA DLA WÓJTA

Na sesji w czwartek 25 czerwca radni jednogłośnie udzielili wójtowi Januszowi Pierzynie wotum zaufania i absolutorium za 2019 r.

HOT16CHALLENGE2 Z MAZAŃCOWIC

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach przyłączyli się do akcji Hot16Challenge2.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna