TĘŻNIA SOLANKOWA GOTOWA

2020-06-23

W lipcu ruszy tężnia solankowa, zbudowana w kompleksie sportowo-rekreacyjnym Drzewiarza.

Przypomnijmy, jeszcze pod koniec ub.roku zakończyła się budowa tężni solankowej. Z powodu zimowej aury jej regularne uruchomienie przełożono na wiosnę tego roku, a wtedy okazało się to niemożliwe ze względu na zagrożenie epidemiczne. – Cieszymy się, że już w najbliższych tygodniach tężnia ruszy, stając się bez wątpienia kolejną atrakcją naszej gminy – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Tężnia ma kształt regularnego sześcioboku, pośrodku stanęła kolumna z tarniny. To po niej będzie przepływać solanka, wytwarzając wokół obiektu korzystny mikroklimat, odpowiedni dla inhalacji. Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, wykorzystana zostanie solanka z Zabłocia w pobliskiej gminie Strumień. Dodaje, że to jedna z najlepszych tego typu solanek na świecie, zawiera rekordową ilość jodu, stężenie dochodzi do 140 mg na litr. Solanka z tego samego źródła tryska z fontanny, zbudowanej dwa lata temu na skwerze przy Urzędzie Gminy.

Wokół tężni powstał brukowany deptak, który pozwoli na lecznicze i profilaktyczne spacery inhalacyjne. Zainstalowano także ławki, które mają służyć wygodzie odpoczywających użytkowników tężni. Całość kosztowała 195,3 tys. zł, z tego 30 tys. euro dofinansowania, a więc ok. 60 proc., wójt pozyskał z funduszy mikroprojektów. Do tego należy doliczyć 20 tys. zł przeznaczone na zagospodarowanie terenu i postawienie ławek.

Zobacz też:

PRZYJAŹŃ PONAD GRANICAMI

Polskie i czeskie samorządy pogranicza deklarują kontynuację współpracy mimo ograniczeń wynikających z pandemii.

KOLEJNE DROGI WYREMONTOWANE

W ostatnich dniach zakończyły się remonty kilku dróg w sołectwach gminy Jasienica.

INFORMACJA

Aktualizacja danych dotyczących procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jasienica .

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna