INHALACJA SPACEROWYM KROKIEM

2020-07-22

Codziennie od godz. 9 do 21 po faszynie tężni na Drzewiarzu spływa lecznicza solanka. Gmina Jasienica zaprasza wszystkich na spacery inhalacyjne.

Tężnia w kompleksie Drzewiarza była już gotowa w ub. roku, nie uruchomiono jej jednak ze względu na nadciągającą zimę, z kolei na początku roku plany pokrzyżowała pandemia. Teraz, po złagodzeniu ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, nareszcie można było uruchomić system. Po kolumnie w formie sześcioboku, zbudowanego z faszyny tarniny, spływa solanka, która parując wytwarza specyficzny mikroklimat.

Wykorzystywana tutaj jest solanka z Zabłocia w pobliskiej gminy Strumień. Jak wyjaśnia wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, solanka ta ma wyjątkowo duże stężenie jodu, dochodzące do 140 mg na litr. Używana już jest w fontannie obok Urzędu Gminy. Aby optymalnie wykorzystać lecznicze właściwości solanki, zalecane są spacery wokół tężni, gdzie powstał przeznaczony w tym celu chodnik. Okrążanie tężni umożliwi spacerowiczom właściwą inhalację leczniczą i profilaktyczną.

Przypomnijmy, że wokół tężni zainstalowano także ławki. Całość kosztowała 195,3 tys. zł, z tego 30 tys. euro dofinansowania, a więc ok. 60 proc., wójt pozyskał z funduszy mikroprojektów. Do tego należy doliczyć 20 tys. zł przeznaczone na zagospodarowanie terenu i postawienie ławek, jakie pochodzą z budżetu Gminy Jasienicy.

Zobacz też:

MOBILNE BIURO W JASIENICY

W środę 12 sierpnia do Jasienicy zawitało Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze”.

LOTOS NA STREFIE

W niedzielę na trasach biegowych w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej zakończono rywalizację w pierwszej letniej edycji Narodowego ...

JUBILEUSZ KOŚCIOŁA W MAZAŃCOWICACH

W niedzielę 9 sierpnia parafianie i zaproszeni goście świętowali 90. rocznicę poświęcenia świątyni w Mazańcowicach, która służy miejscowej ...

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna