OTWARCIE PIERWSZEJ W POLSCE STREFY NISKOEMISYJNEJ

2015-06-02

Ponad dwustu gości uczestniczyło w uroczystym otwarciu pierwszej w Polsce Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej w Jasienicy. A kilka godzin przed uroczystością już sprzedana została pierwsza działka. – Dzięki temu naszą gminę czeka intensywny rozwój – cieszy się wójt Janusz Pierzyna.

Podczas uroczystości otwarcia jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej podpisano uroczysty Akt erekcyjny, który został wmurowany w pamiątkowy kamień. Na pamiątkę tego wydarzenia zasadzono również trzy dęby, które strażacy z Rudzicy podlali zabytkową, lecz w pełni sprawną sikawką z 1905 r. Na zakończenie pierwszej części uroczystości dokonano formalnego otwarcia Strefy Niskoemisyjnej przecinając wstęgę. W ceremonii wójtowi Januszowi Pierzynie towarzyszyli Tadeusz Oleksy, dyrektor biura prof. Buzka, który nie mógł osobiście wziąć udział w otwarciu, Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a w latach 1998-2001 Wiceminister Gospodarki, Adam Zdziebło, senator i Wiceminister Rozwoju Regionalnego oraz Infrastruktury i Rozwoju w latach 2009-2014, Stanisław Szwed, poseł na Sejm RP III, V, VI, VII Kadencji, Małgorzata Skucha, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Mirosław Szemla, I Wicewojewoda Śląski oraz Jan Batelt, Przewodniczący Rady Gminy Jasienica.
 
Drugą częścią uroczystości była konferencja w kompleksie Drzewiarza. Wójt Pierzyna przedstawił, obejmującą blisko dekadę, historię Jasienickiej Strefy Ekonomicznej.
Odczytano również pismo gratulacyjne od Elżbiety Bieńkowskiej, Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Unii Europejskiej i Wicepremier RP w latach 2013-2014, oraz prof. Jerzego Buzka, Premiera RP w latach 1997-2001 i Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012. Oboje wspierali działania wójta Pierzyny podczas budowy Strefy Niskoemisyjnej. Komisarz Bieńkowska przekazała okazały puchar dla wójta, który również odwdzięczył się pucharami dla niej i prof. Buzka. Pamiątkowe tabliczki wręczył z kolei wykonawcy, firmie Eurovia, oraz inspektorowi nadzoru budowlanego inwestycji, Mirosławie Łukasik. Podziękował też wszystkim osobom, które wspierały powstanie inwestycji. Głos zabrała również wicekonsul Niemiec Christiane Botschen, która poza gratulacjami dla twórców Strefy wyraziła nadzieję na współpracę gospodarczą.
Strefa Ekonomiczna to ponad 70 hektarów w pełni uzbrojonego gruntu w gminie Jasienica. Już pierwszego dnia – jeszcze przez rozpoczęciem uroczystości otwarcia – odbył się przetarg na zbycie pierwszej działki. Za 3,2 mln zł działkę o powierzchni 2,5 hektara kupiła firma CMB, która wybuduje tu halę produkcyjną. Wójt Pierzyna podkreśla, że inwestorzy w Strefie przyniosą gminnemu budżetowi wpływy z podatków, ale przede wszystkim utworzą miejsca pracy. – Liczymy, że w ciągu dwóch-trzech lat powstanie tu około tysiąca nowych stanowisk. To nie będzie praca tylko dla mieszkańców naszej gminy, ale także sąsiednich miejscowości, m.in. Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej. W ten sposób inwestycja przyczyni się do wzrostu gospodarczego całego regionu – mówi wójt Pierzyna.
 
 

RELACJA BESKIDNEWS TV

LIST KOMISARZ DS. RYNKU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG UNII EUROPEJSKIEJ - ELŻBIETY BIEŃKOWSKIEJ

AKT EREKCYJNY JASIENICKIEJ NISKOEMISYJNEJ STREFY EKONOMICZNEJ

TABLICA PAMIĄTKOWA

Zobacz też:

WAKACJE W MIĘDZYRZECZU

Filia Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzeczu Górnym zaprasza na zajęcia wakacyjne.

ABSOLUTORIUM I WOTUM ZAUFANIA DLA WÓJTA

Na sesji w czwartek 25 czerwca radni jednogłośnie udzielili wójtowi Januszowi Pierzynie wotum zaufania i absolutorium za 2019 r.

HOT16CHALLENGE2 Z MAZAŃCOWIC

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach przyłączyli się do akcji Hot16Challenge2.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna