DZIEŃ EUROREGIONU ŚLĄSK CIESZYŃSKI

2021-04-22

Jak co roku 22 kwietnia przypada Dzień Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Euroregiony skupiają samorządy z dwóch stron granic państwowych. Dzięki wsparciu funduszy Unii Europejskiej realizują wspólne inicjatywy, nie tylko inwestycyjne, ale także spotkania mieszkańców, wymianę kulturalną czy promocję dziedzictwa regionu. Gmina Jasienica wraz ze Stowarzyszeniem „Olza” wchodzi w skład Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko, utworzonego z gmin po polskiej i czeskiej stronie Olzy.

– Co roku obchodzimy święto euroregionu, bo to okazja do przypomnienia o współpracy pomiędzy naszymi krajami. Niestety, po raz drugi z powodu pandemii musimy zrezygnować z bezpośrednich spotkań i wspólnego świętowania – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, przewodniczący Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko, a zarazem członek Zarządu Federacji Euroregionów RP w Warszawie, który reprezentuje 6 euroregionów pogranicza polsko-czeskiego.

Gmina Jasienica wielokrotnie korzystała z dofinansowania do wspólnych projektów transgranicznych, amfiteatry w Rudzicy i Międzyrzeczu Dolnym, telebim przy budynku Urzędu Gminy w Jasienicy, budowa kompleksu Drzewiarza, a ostatnio pawilonu wystawienniczego, placów zabaw, skweru przy Urzędzie Gminy itp. Janusz Pierzyna jako wójt przypomina o wieloletniej współpracy gminy Jasienica przede wszystkim z miejscowością Petrvald w Czechach i wspólnych imprezach kulturalnych dla mieszkańców całego regionu, gdzie dofinansowanie jest do 90%. – Mimo ograniczeń współpraca cały czas trwa i się rozwija – zaznacza Janusz Pierzyna.

Budynek Urzędu Gminy Jasienica z flagami.

Flaga zawieszona na budynku Urzędu Gminy Jasienica.

 

Zobacz też:

SUKCES UCZENNICY Z WIESZCZĄT

Adrianna Glombitza ze szkoły w Wieszczętach zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie o Ignacym Janie Paderewskim.

KOLEJNY HISTORYCZNY BUDŻET

Po raz pierwszy w historii gminy Jasienica jej budżet przekroczył wysokość 150 mln zł – mówił wójt Janusz Pierzyna na sesji w czwartek 29 kwietnia.

5 lat współpracy z Bielską Krainą

Podsumowanie działań Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina w Gminie Jasienica - Kampania informacyjna „5 lat LSR”

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna