NOWE TĘŻNIE GOTOWE

2021-11-23

Tężnie solankowe w Rudzicy i Międzyrzeczu Dolnym są już gotowe, trwają ostatnie prace przy zagospodarowaniu terenu wokół nich.

Nowe urządzenia są podobne do tego, które od blisko dwóch lat służy spacerowiczom w kompleksie rekreacyjnym Drzewiarza w Jasienicy. – Zależy nam, aby upowszechnić ten rodzaj relaksu. Otrzymujemy bowiem sygnały od mieszkańców, że chętnie urządzają spacery wokół tężni funkcjonującej na Drzewiarzu. To nie tylko samo urządzenie z gałązkami faszyny, na których rozbijają się krople spływającej solanki, wytwarzając wokół korzystny mikroklimat. To także całe otoczenie, z chodnikiem, ławkami, także stolikami w sąsiedztwie. Miejsce sprzyja więc relaksowi i staje się atrakcją turystyczną, bo także mieszkańcy sąsiednich miejscowości chętnie pojawiają się tutaj na spacer czy piknik – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Nowe tężnie stanęły w Międzyrzeczu Dolnym na terenach rekreacyjnych oraz w Rudzicy w sąsiedztwie ośrodka zdrowia. Podobnie, jak pierwowzór w Jasienicy, mają formę sześcioboku wypełnionego faszyną, po której już wkrótce będzie spływać solanka, pochodząca z Zabłocia. Ta sama, która oprócz urządzenia na Drzewiarzu, płynie również w fontannie na skwerze przy Urzędzie Gminy. – Liczę, że pogoda pozwoli, aby choć na kilka dni jeszcze przed mrozami uruchomić nowe urządzenia, choćby po to, aby sprawdzić ich stan technicznych. W pełni będziemy cieszyć się inhalacyjnymi spacerami wraz z odejściem zimy, zaraz na początku wiosny – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Przypomnijmy, że koszt tężni w Międzyrzeczu Dolnym wyniesie blisko 254 tys. zł, w Rudzicy zaś ponad 253 tys. zł. Na inwestycję wójt Janusz Pierzyna pozyskał dofinansowanie z funduszy Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska” na wzmocnienie potencjału turystyczno-rekreacyjnego regionu (po ponad 180 tys. zł). Brakującą resztę pokryje budżet Gminy Jasienica.

Tężnia solankowa w Międzyrzeczu Dolnym.

Tężnia solankowa w Rudzicy.

 

Zobacz też:

SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

W poniedziałek 6 grudnia Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna serdecznie zaprasza na spotkanie ze św. Mikołajem.

KOLEJNE CZTERY SOŁECTWA

Cztery sołectwa – Iłownica, Landek, Roztropice i Rudzica – mają nowe plany zagospodarowania przestrzennego.

NOWY ŁAD, NOWY ZAKŁAD

Gmina Jasienica otrzymała z rządowej puli programu Polski Ład 5 mln zł. Kwota przeznaczona zostanie na budowę nowej siedziby Zakładu Komunalnego ...

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna