JOSIYNICZANIN WYRÓŻNIONY

2021-11-24

Józef Niesyt, gawędziarz z Jasienicy, w poniedziałek 22 listopada otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Najaktywniejszego Seniora województwa śląskiego.

Józef Niesyt ma 75 lat, jest mieszkańcem Jasienicy. W swojej licznej działalności społecznej pełni m.in. funkcję przewodniczącego miejscowego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, organizuje liczne spotkania integracyjno-rozrywkowe oraz wycieczki krajoznawcze dla seniorów. Przede wszystkim jednak znany jest z promowania gwary Śląska Cieszyńskiego zarówno „na żywo”, jak i w piśmie. M.in. na łamach lokalnego czasopisma „Jasienica” co miesiąc publikuje pisany gwarą felieton, poruszający najczęściej wątki rodzimej tradycji zderzonej ze współczesną codziennością życia w Jasienicy.

Zaangażowany we współpracę z Zespołem Regionalnym „Jasieniczanka” tworzy scenki rodzajowe, związane z obrzędowością Śląska Cieszyńskiego. Jest znakomitym gawędziarzem, a jego zabawne gwarowe opowieści przyniosły mu wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. w Konkursie Gwary Cieszyńskiej, Konkursie „Po naszymu, czyli po Śląsku”, organizowanym przez Polskie Radio Katowice, na Posiadach Gwarowych, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, czy w końcu na Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajanie” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Kandydaturę Józefa Niesyta do Konkursu na Najaktywniejszego Seniora i Najaktywniejszą Seniorkę Województwa Śląskiego zgłosił wójt Janusz Pierzyna, razem z kandydaturą Marii Dziadek, społeczniczką, która przez wiele dekad działała w lokalnych organizacjach społecznych. Józef Niesyt był jednym z 97 zgłoszonych do konkursu, następnie jury wybrało go do 12-osobowej grupy nominowanych do nagrody. Wyróżnienie odebrał z rąk wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza.

fot. /ŚUW/

Józef Niesyt odbiera wyróżnienie z rąk wicewojewody śląskiego.

Zobacz też:

SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

W poniedziałek 6 grudnia Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna serdecznie zaprasza na spotkanie ze św. Mikołajem.

KOLEJNE CZTERY SOŁECTWA

Cztery sołectwa – Iłownica, Landek, Roztropice i Rudzica – mają nowe plany zagospodarowania przestrzennego.

NOWY ŁAD, NOWY ZAKŁAD

Gmina Jasienica otrzymała z rządowej puli programu Polski Ład 5 mln zł. Kwota przeznaczona zostanie na budowę nowej siedziby Zakładu Komunalnego ...

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna