WŚRÓD GMIN DOBRYCH DO ŻYCIA

2021-12-30

Na 2477 gmin w Polsce w prestiżowym rankingu Serwisu Samorządowego PAP Jasienica znalazła się na 348. miejscu.

W województwie śląskim gmina Jasienica zajęła 26. miejsce na 167, a 10. wśród gmin podmiejskich (bez uwzględniania dużych miast). W powiecie bielskim lepiej zostały ocenione tylko Kozy. – Cieszy nas wysoka pozycja naszej gminy w tym rankingu. Ocenia on bowiem tak naprawdę najważniejszą rolę samorządu, a więc stworzenie dla mieszkańców odpowiedniej przestrzeni, aby mogli mieszkać, pracować, zakładać rodziny, wychowywać dzieci – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. Jak mówi, od wielu lat, wbrew tendencjom ogólnopolskim, na terenie gminy Jasienica przybywa mieszkańców. Wśród nich jest wiele rodzin, które się tutaj sprowadzają z zewnątrz i osiedlają chcąc związać swoje życie właśnie z tym miejscem.

Ranking został wykonany na zlecenie redakcji specjalistycznego Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. Autor podkreśla, że wśród wielu rankingów dotyczących samorządów brakowało właśnie wykazu podsumowującego większość najważniejszych czynników mających wpływ na życie mieszkańców.

Toteż w tym rankingu wzięto pod uwagę 50 różnych czynników, wśród nich wiele, na który wpływ ma samorząd gminny. Do jego zadań bowiem należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnych społeczności, m.in. dostęp do opieki zdrowotnej, tworzenie infrastruktury, np. wodociągowej, rekreacyjnej, sportowej, kulturalnej, jakość edukacji, ułatwienia administracyjne, warunki i możliwości działalności organizacji społecznych.

– Ranking został stworzony po raz pierwszy, toteż zadanie dla nas jest takie, aby w kolejnych edycjach zajmować coraz lepsze pozycje – mówi Janusz Pierzyna.

Wyniki na stronie Wyniki | Serwis Samorządowy PAP

Zobacz też:

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Zapraszamy wszystkich serdecznie do wzięcia udziału i wsparcia 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZE JEDNOSTEK OSP

W sobotę i niedzielę 22 i 23 stycznia odbyły się spotkania wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Jasienica.

JAK ZAŁATWIĆ SPRAWĘ W URZĘDZIE GMINY JASIENICA?

W związku ze stale rosnącą ilością zarażeń koronawirusem i wprowadzonymi ograniczeniami dostępu do urzędów w kraju, przypominamy jak załatwiać ...

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna