NIEZNANA SIOSTRA SKŁODOWSKIEJ

2022-05-10

Bronisława Dłuska, lekarka, starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie, jest bohaterką filmu, nakręconego przez uczennice szkoły w Wieszczętach na konkurs „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej”.

Konkurs po raz IV zorganizował Instytut Pamięci Narodowej, ma stać się okazją dla młodych ludzi do odkrywania i upamiętniania kobiet, które zasłużyły się w odbudowie Niepodległej. Daje możliwość poznania historii Polski przez pryzmat indywidualnych biografii. Uczennice 8 klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach: Adriana Glombitza, Paulina Świerkot i Julia Tymon podjęły się zadania znalezienia materiałów i przygotowania trzyminutowego filmu o niezwykłej kobiecie, bohaterce, która została uhonorowana Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Wybrały Bronisławę Dłuską. Mało kto wie, że to starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie. Bronisława jako pierwsza pojechała studiować na paryskiej Sorbonie i obroniła, jako jedna z pierwszych Polek, doktorat z medycyny.

Przygotowany przez uczennice klip spodobał się jury, które zakwalifikowało drużynę z Wieszcząt do dalszego etapu konkursu. Teraz przed uczennicami i ich opiekunem warsztaty filmowe oraz promocyjne ze specjalistami współpracującymi na co dzień z IPN.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Link od animacji uczennic z Wieszcząt o Bronisławie Dłuskiej: https://drive.google.com/file/d/1bmay1NEUeKJ6CHBLfRF0OM0rs1yhKGS-/view

Dagmara Skowron

Zobacz też:

MIĘDZYRZECZE DOLNE Z PLANEM

Podczas sesji w czwartek 19 maja na wniosek wójta radni przyjęli plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Międzyrzecze Dolne.

TYDZIEŃ UKRAIŃSKI W ZSP IŁOWNICA

W ZSP w Iłownicy przeprowadzono akcję pt. „Tydzień dla Ukrainy”, której celem było wsparcie i pokazanie jedności z obywatelami Ukrainy.

TYCZKARZE UCZCILI STULECIE

Świetnymi skokami uczcili tyczkarze z UKS Olimp Mazańcowice stulecie Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki podczas mitingu w Chorzowie.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna