ĆWICZENIA SŁUŻB RATUNKOWYCH

2022-05-13

W środę 27 kwietnia na terenie Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej zostały zorganizowanie ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego.

W manewrach udział wzięły zastępy zawodowej straży pożarnej w Bielsku-Białej, a także druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych i ekipy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Wśród OSP były jednostki z Czechowic-Dziedzic oraz gminy Jasienica: Międzyrzecza Dolnego, Międzyrzecza Górnego, Jasienicy i Rudzicy.

Jak informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, ćwiczenia miały na celu doskonalenie technik uwalniania osób poszkodowanych z pojazdów oraz udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Scenariusz zakładał wypadek z udziałem dwóch samochodów osobowych, samochodu ciężarowego oraz busa, w którym podróżowało 9 osób, łącznie w wyniku wypadku poszkodowanych zostało 15 osób. Przed ćwiczącymi postawiono niełatwe zadanie, gdyż samochody osobowe były postawione na dachu albo przygniecione ciężarówką. Dodatkowo miejsce zdarzenia znajdowało się na nieutwardzonym gruncie, co utrudniało stabilizację pojazdów podczas ewakuacji rannych. Równocześnie z działaniami doskonalono umiejętności pilotażu drona, stanowiącego wyposażenie OSP Stare Bielsko.

Podsumowania ćwiczeń dokonał komendant miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Zbigniew Mizera, który podziękował wszystkim strażakom. Głos zabrał również wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna. – To kolejne ćwiczenia jednostek z regionu na terenie gminy Jasienica. Chętnie gościmy strażaków, udostępniamy miejsca na manewry, bowiem pozwalają one na podnoszenie kwalifikacji i nabywanie doświadczenia przez nasze jednostki. Obecne ćwiczenia potwierdziły duże umiejętności straży pożarnych z naszego terenu w zakresie działań ratowniczych – mówił Janusz Pierzyna.

 

Więcej szczegółów na Facebooku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

 

Zobacz też:

MIĘDZYRZECZE DOLNE Z PLANEM

Podczas sesji w czwartek 19 maja na wniosek wójta radni przyjęli plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Międzyrzecze Dolne.

TYDZIEŃ UKRAIŃSKI W ZSP IŁOWNICA

W ZSP w Iłownicy przeprowadzono akcję pt. „Tydzień dla Ukrainy”, której celem było wsparcie i pokazanie jedności z obywatelami Ukrainy.

TYCZKARZE UCZCILI STULECIE

Świetnymi skokami uczcili tyczkarze z UKS Olimp Mazańcowice stulecie Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki podczas mitingu w Chorzowie.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna