NAJBARDZIEJ CYFROWA GMINA

2022-05-19

Gmina Jasienica zajęła 3. miejsce w województwie śląskim i 1. wśród gmin wiejskich w konkursie na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego.

Przypomnijmy, w ub.roku przeprowadzono w całym kraju Narodowy Spis Powszechny. Spis planowany był od dawna, jednak jego sprawne przeprowadzenie stanęło pod znakiem zapytania, gdy nadeszła pandemia. Uznano wtedy, że zmiana zasad może w tym znacząco pomóc. Dlatego podstawowym sposobem był tzw. samospis, a więc spisanie się obywateli przez Internet.

O konieczności wypełnienia obowiązkowej ankiety ze wskazówkami, jak to zrobić, przypominaliśmy wielokrotnie na stronie urzędowej www.jasienica.pl i na naszym Facebooku „Jasienica Po Godzinach”. – Zależało nam, aby poprzez spis dokładnie poznać stan naszych 14 miejscowości i całej gminy. Bardzo intensywnie się rozwijamy, przybywa nowych mieszkańców, domów, toteż potrzebujemy takiej szczegółowej statystycznej wiedzy, aby dobrze planować nasz rozwój i przyszłość. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy tak sumiennie wypełnili obowiązek spisowy – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Oprócz samospisu dodatkowo dla osób o ograniczonym dostępie do Internetu w Urzędzie Gminy zorganizowano specjalne stanowiska spisowe. Toteż z ostatecznej formy – a więc telefonów od rachmistrzów spisowych do osób, które nie były w stanie dokonać samospisu – było już niewiele.

Dokładne dane Główny Urząd Statystyczny ma stopniowo udostępniać, w pierwszej kolejności ocenił samą organizację Spisu i udział w nim samorządów. Okazało się, że gmina Jasienica w konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zajęła 3. miejsce w województwie śląskim, po miastach Katowice i Siemianowice Śląskie. Tym samym osiągnęła najlepszy wynik wśród gmin wiejskich województwa śląskiego, co jest tym bardziej widoczne, gdy spojrzymy na kolejne miejsca – 4. zajęło miasto Tychy, a kolejne miasto Czeladź. „Serdecznie gratuluję oraz dziękuję za zaangażowanie w przygotowanie, promowanie i realizację działań związanych z samospisem podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przeprowadzonego w 2021 roku” – napisała do wójta Janusza Pierzyny dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach Aurelia Hetmańska.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie gminy Jasienica w ogólnopolskim konkursie Głównego Urzędu Statystycznego. W ub.roku gmina otrzymała nagrodę za zaangażowanie rolników w przeprowadzonym rok wcześniej Powszechnym Spisie Rolnym 2020.

Zobacz też:

JULIA PIWOWAR BRĄZOWĄ MEDALISTKĄ

Na 58. Indywidualnych Mistrzostwach Polski Elity w badmintonie Julia Piwowar zdobyła trzecie miejsce.

PRZEDSZKOLAKI JEDZĄ ZDROWO

Przedszkolaki z Iłownicy i Jasienicy zostały nagrodzone w powiatowym konkursie „Jem zdrowo i kolorowo”.

LEKKOATLETKI NA MISTRZOSTWACH POLSKI

Lekkoatletyczna reprezentacja szkoły w Jasienicy zajęła 11 miejsce na Mistrzostwach Polski w czwórboju lekkoatletycznym.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna