BLIŻEJ ODWIERTU

2022-05-18

Firma z Poznania będzie tzw. Inżynierem Kontraktu podczas realizacji odwiertu geotermalnego w Grodźcu. Same prace ruszą już w przyszłym roku.

Przypomnijmy, wójt Janusz Pierzyna pozyskał blisko 15 mln zł na przeprowadzenie odwiertu w poszukiwaniu ciepłych źródeł na terenie Grodźca. Nie jest to zwykła inwestycja, wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy z zakresu geologii i metod poszukiwawczych, toteż inwestora – a więc Gminę Jasienica – będzie wspierał tzw. Inżynier Kontraktu, w tym wypadku specjalistyczna firma z Poznania, wybrana w drodze przetargu. – Czynne źródła geotermalne w ramach Jasienickiego Kurortu Zamkowego staną się podstawą infrastruktury, zarówno rekreacyjnych basenów, jak i ogrzewania tej części naszej gminy. Dzięki temu charakter naszych miejscowości zostanie rozszerzony o turystykę i rekreację – wyjaśnia Janusz Pierzyna.

– Starania o pozyskanie źródeł geotermalnych rozpocząłem w 1999 r., gdy wójt zleciłem prof. Julianowi Sokołowskiemu przeprowadzenie analiz na temat wykorzystania ciepłych źródeł na terenie gminy Jasienica. Z opracowania wynikało, że z dużym prawdopodobieństwem na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego – mówi Janusz Pierzyna. – Dlatego w 2004 r. zakupiliśmy działkę w tym rejonie o powierzchni 5,5 hektara, a w ub.roku wystąpiliśmy o dofinansowanie – dodaje. Projekt „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Jasienica GT-1 w miejscowości Grodziec” uzyskał dofinansowanie na całość prac w wysokości 14 866 786 zł z rządowego programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” jako jeden z 15 wniosków z całej Polski.

Przyznane dofinansowanie umożliwi wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych do głębokości prawie 2 km. Zakres prac obok wierceń obejmuje również wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej na podstawie badań polowych i laboratoryjnych, a także opis budowy geologicznej oraz analizy warunków hydrogeologicznych. Dokumentacja w kolejnym kroku umożliwi starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych oraz pozwoli na wystąpienie o koncesję na eksploatację.

Obecnie po wyborze Inżyniera Kontraktu zostanie przygotowany przetarg na same wiercenia, które mają ruszyć w początkach przyszłego roku. Prace zostaną zakończone w 2024 r.

 

Zobacz też:

JULIA PIWOWAR BRĄZOWĄ MEDALISTKĄ

Na 58. Indywidualnych Mistrzostwach Polski Elity w badmintonie Julia Piwowar zdobyła trzecie miejsce.

PRZEDSZKOLAKI JEDZĄ ZDROWO

Przedszkolaki z Iłownicy i Jasienicy zostały nagrodzone w powiatowym konkursie „Jem zdrowo i kolorowo”.

LEKKOATLETKI NA MISTRZOSTWACH POLSKI

Lekkoatletyczna reprezentacja szkoły w Jasienicy zajęła 11 miejsce na Mistrzostwach Polski w czwórboju lekkoatletycznym.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna