MIĘDZYRZECZE DOLNE Z PLANEM

2022-05-20

Podczas sesji w czwartek 19 maja na wniosek wójta radni przyjęli plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Międzyrzecze Dolne.

Janusz Pierzyna wyjaśnił, że uchwalanie trwało przez długie miesiące, gdyż wielokrotnie swoje zastrzeżenia składała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, bez której nie można było uchwalić planu. Podobnie ma się sprawa z sołectwem Mazańcowice, ale i w tym wypadku na szczęście uchwalenie planu jest już na ostatnim etapie. Oprócz tego pozostały do uchwalenia plany dla sołectw Świętoszówka, Międzyrzecze Górne, Jasienica i Grodziec. Przypomnijmy, w ostatnich miesiącach udało się uchwalić plany dla większości z sołectw gminy Jasienica: Łazów, Bielowicka, Wieszcząt, Roztropic, Rudzicy, Iłownicy, Landeka i Bierów.

Wójt wspomniał o niedawnym Święcie Strażaków, dziękując druhom za ich ofiarną służbę, także ich rodzinom za wyrozumiałość. Poinformował również o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na budowę parkingu wraz z budynkiem sanitariatów na działce sąsiadującej z terenem szkoły w Jasienicy, naprzeciw rozbudowywanej strażnicy OSP i Urzędu Gminy. Prace powinny zakończyć się w listopadzie, kiedy też planowane jest otwarcie obiektu.

W ostatnich dniach inwestorzy z Korei, którzy zdecydowali się zakupić grunty w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej, zgłosili problem. Okazuje się, że energetyka swoje podłączenie do działki zaplanowała dopiero za trzy lata. – Dla mnie to jest dywersja. Od 2012 r. powszechnie wiadomo, że powstaje strefa przemysłowa i że zbudowane zostaną zakłady, które będą potrzebować prądu. Tymczasem energetyka przez taki okres nie zdołała się przygotować do świadczenia usług. I to w sytuacji kryzysowej, gdy Polska tak bardzo potrzebuje inwestycji – mówił Janusz Pierzyna. Po spotkaniu z wójtem udało się rozwiązać problem i przyłącza będą wykonane zgodnie z oczekiwaniami firmy koreańskiej.

Radni na wniosek wójta wprowadzili również zmiany do tegorocznego budżetu Gminy. Zwiększono dochody o blisko 4,2 mln zł, jednocześnie też wydatki budżetu o ponad 1 mln zł, tym samym osiągnęły one wysokość 167 760 924,03 zł. Dołożono 480 tys. zł do kwoty tegorocznych remontów dróg gminnych. Łącznie więc na ten cel zostanie w tym roku przeznaczonych 3,2 mln zł. – Dzięki temu przy obecnej drożyźnie będziemy mogli zrealizować tegoroczne plany naprawy na naszych gminnych drogach – wyjaśniał wójt.

Z kolei 160 tys. zł zostanie przeznaczone na budowę odwodnienia i utwardzenie placu manewrowego przy Chacie Międzyrzecze w Międzyrzeczu Górnym. Plac został zmodernizowany dzięki wsparciu z funduszy Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina” w wysokości 100 tys. zł. Podczas robót okazało się jednak, że odwodnienie wymaga poprawy, toteż teraz przyznane dodatkowe pieniądze pozwolą dokończyć zadanie w sposób zgodny z wymogami technicznymi. OSP Rudzica otrzymało 31 800 zł na zakup nowoczesnej motopompy. Jednostka wcześniej dysponowała starszą motopompą, ale w lutym przekazała ją w ramach pakietu gminnego OSP jako pomoc dla strażaków na Ukrainie. Na utrzymanie boisk sportowych w całej gminie przeznaczono 50 tys. zł.

Sesja została zorganizowana w sali zmodernizowanego przed kilku laty budynku strażnicy i GOK-u w Mazańcowicach. Przy tej okazji wójt przypomniał postać zmarłego w maju ub.roku wiceprzewodniczącego Rady Gminy śp. Franciszka Handzla, pochodzącego właśnie z Mazańcowic. – To dobra okazja, aby wspomnieć dobrego człowieka, który bardzo zabiegał o swoje sołectwo i rozbudowę tego pięknego obiektu z myślą o całej społeczności Mazańcowic – przypominał wójt.

 

Zobacz też:

JULIA PIWOWAR BRĄZOWĄ MEDALISTKĄ

Na 58. Indywidualnych Mistrzostwach Polski Elity w badmintonie Julia Piwowar zdobyła trzecie miejsce.

PRZEDSZKOLAKI JEDZĄ ZDROWO

Przedszkolaki z Iłownicy i Jasienicy zostały nagrodzone w powiatowym konkursie „Jem zdrowo i kolorowo”.

LEKKOATLETKI NA MISTRZOSTWACH POLSKI

Lekkoatletyczna reprezentacja szkoły w Jasienicy zajęła 11 miejsce na Mistrzostwach Polski w czwórboju lekkoatletycznym.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna