GMINA JASIENICA BEZ SMOGU

2019-12-17

 

Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna zorganizował spotkanie „Gmina Jasienica bez smogu”, dotyczące metod skutecznej walki z niską emisją. Jednym ze sposobów może być stosowanie preparatu Sorbent ER-1.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gminnych służb odpowiedzialnych za nadzorowanie emisji zanieczyszczeń w powietrzu. Producenci i ich regionalni przedstawiciele mieli też okazję zaprezentować swoje rozwiązania, zapobiegające niskiej emisji, m.in. preparatu Sorbent ER-1. – Pierwsze prezentacje wyglądają zachęcająco, warto więc w praktyce przetestować działanie preparatu – mówi wójt.

Preparat można stosować w domowych piecach węglowych jako dodatek do paliwa, który pozwoli na zminimalizowanie smogu. To kompozycja naturalnych minerałów, która umożliwia dopalanie węgla w palenisku, powodując w ten sposób redukcję ilości sadzy w kominie. Podwyższa on temperaturę spalania, co zwiększa jego efektywność o jedną trzecią, a tym samym oszczędność opału. Przede wszystkim jednak wyższa temperatura spalania w efekcie ogranicza wydzielanie dymu, pyłów, a także innych szkodliwych substancji. Dodatkowo, wchodząc w reakcję sorbent eliminuje szkodliwe oddziaływanie na ekrany wodne kotła i inne metalowe urządzenia, przedłużając ich trwałość. Preparat redukuje tlenki siarki, tlenki azotu, metale ciężkie, w tym niezwykle szkodliwą rtęć, a poprzez wprowadzenie do procesu spalania odczynu alkalicznego (zasadowego) powoduje korzystne zobojętnienie spalin.

Według producenta, preparat ma zastosowanie zarówno w dużych elektrowniach węglowych, jak i w małych kotłach i piecach opalanych węglem czy drewnem, nawet mokrym. Sorbent ER-1 to wieloskładnikowy produkt wytworzony na bazie rodzimych kruszyw, glinki kaolinowej i węglanu wapnia, a także naturalnych związków torfu na bazie związków kompleksowych węgla, wodoru i tlenu. Producent podkreśla też jego wysoką wydajność – w praktyce zastosowanie preparatu sprowadza się do wymieszania go z opałem w proporcji 2 do 100, czyli do 1 tony opału dodaje się 20 kg sorbentu.

Preparat posiada certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakłady Higieny. – Łatwo się naocznie przekonać używając próbki naszego preparatu, że piec czy kocioł opalany węglem może nie dymić. Mgiełka wydostająca się z komina jest prawie niezauważalna – zapewnia generalny krajowy dystrybutor preparatu.

– Dystrybutor zgodził się dostarczyć bezpłatne próbki do naszej gminy, zamierzamy poprzez sołtysów rozdać je w sołectwach, zwłaszcza tym mieszkańcom, którzy posiadają stare kotły, i wypróbować – mówi wójt Janusz Pierzyna. Dodaje, że Sorbent ER-1 zostanie przetestowany również w kotłowniach strażnic OSP w Międzyrzeczu Dolnym i Międzyrzeczu Górny. – To dwa ostatnie już komunalne budynki użyteczności publicznej w naszej gminie, które jeszcze mają ogrzewanie węglowe, w pozostałych ogrzewanie zmieniliśmy na ekologiczne – wyjaśnia.

Próbki sorbentu będą do odbioru u sołtysów.

 

Zobacz też:

MOBILNE BIURO W JASIENICY

W środę 12 sierpnia do Jasienicy zawitało Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze”.

logo Monitor Polski
logo Dziennik Ustaw
logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
logo Związek Powiatów Polskich
logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
logo Powiat Bielski
logo Śląskie. Pozytywna energia
logo Euroregion Śląsk Cieszyński
logo LGD Ziemia Bielska
logo Katowicka Specjalna Strefa Ekononiczna